Rekonštrukcia bytu

 

 

Sme stavebno - rekonštrukčná firma tvorená samostatnými živnostníkmi ale nepohrdneme ani rôznymi remeselnými činnosťami.

Všetky naše služby nájdete TU.

 
 

 

Všetko okolo nás prechádza zmenami. Spoločnosť, veda, umenie, firemná politika, športové disciplíny sú v neustálom vývoji. Rýchlemu napredovaniu podliehajú najnovšie trendy. Trhy sa zaplavujú inováciami, ktoré ponúkajú riešenia ako skvalitňovať materiály, zlepšovať technológie a renovovať priestory, obytné, kancelárske alebo skladové. Počítač pripojený na internet potrebuje občasnú diagnostiku a následnú očistu, automobil musí absolvovať technickú a emisnú kontrolu. Prostredie nášho bytu si zaslúži neprestajné drobné úpravy vo forme maľovania stien, vymieňania spotrebičov alebo premiestňovania nábytku. Minimálne raz za dobu obývania bytu majiteľom je takmer nevyhnutné pristúpiť na rekonštrukciu bytu. Každý byt po vykonanej rekonštrukcii naberie druhý dych, začne pôsobiť moderne a vyžaruje sviežosť. Bez potreby odsudzovať formy hromadnej a uponáhľanej výstavby bytov v socialistickom Česko-Slovensku je pravdou, že  potrebu rekonštrukcie si vyžadujú najmä panelákové byty. My, obyvatelia panelákových bytov poznáme prostredie, pôvodný stav a výzor kúpeľní, toaliet a dispozičného riešenia bytu. Stretli sme sa s umakartovými povrchmi, zle naťahanou elektrikou, krivými stenami a zle zasadenými oknami. Najčastejšou rekonštrukciou prechádzajú práve kúpeľne, potom kuchyne a bežná je aj kompletná prestavba bytového jadra. Pribúda prípadov, keď si majitelia bytu prebúrajú steny a štvorizbové byty transformujú na trojizbové za účelom zväčšenia kúpeľne alebo kuchyne. Predsa len, kúpeľňa je priestor, kde sa človek má dobre pripraviť respektíve upraviť na nadchádzajúci deň a večer sa zbaviť prebytočného stresu, zrelaxovať a pripraviť sa na odpočinok. Na druhej strane, kuchyňa je miestnosť, ktorá potrebuje dobre naladenú gazdinku alebo gazdu, nech príprava jedla na dobitie energie je vykonávaná s láskou a radosťou. Stále viac ľudí sa snaží v rámci možností, časových, finančných ale aj obytných, docieliť rekonštrukciu bytu podľa vlastných predstáv ale aj podľa nutnosti zlepšiť komfort bývania. Rekonštrukcia si vyžaduje dosť finančných prostriedkov. Nie je to lacná záležitosť. Aspoň čiastočné upokojenie prináša myšlienka navýšenia kúpnej ceny zrekonštruovaného bytu. Rekonštrukcia bytu je v podstate zveľaďovaním majetku. Určite je to rozumná a návratná  investícia.
Ešte pred rekonštrukciou je potrebné si vytvoriť nejakú víziu konečného obrazu bytu. Napomôcť môže vypracovanie jednoduchého plánu, vytvorenie osnovy a získavanie informácií o už vykonaných rekonštrukciách či už prostredníctvom internetu, televíznych programov alebo priamo u susedov, známych a v rodine kde už rekonštrukciou prešli a sú s jej výsledkom nadmieru spokojní. Veď najlepšia reklama je živá reklama. Podľa tohto sloganu je dobré si vyberať aj firmu a dať jej dôveru.
Skúsenosti, prax a profesionalita sa cenia v každom obore, o to viac v stavebnom. Je správne nechať si poradiť odborníkmi a zaplatiť si za ich prácu. Výsledkom dobre odvedenej roboty je rýchlosť a kvalita vykonanej rekonštrukcie, samozrejme podľa predstáv zadávateľa zákazky. Pre finančne náročnejšie rekonštrukcie je dobré navštíviť kúpeľňové a kuchynské štúdia. Dizajnéri sa pomocou počítačových programov dokážu pohrať s predstavou realizácie a vytvoriť plán hotového obrazu celej rekonštrukcie ušitého na mieru požiadaviek majiteľa bytu. Takáto spolupráca prináša spokojnosť obom stranám. Na ucelenie predstavy o rekonštrukcii je nutná ešte obhliadka bytu a záverečná dohoda o postupe prác. Takto urobená príprava vytvára ideálne podmienky pre stopercentné zvládnutie celej rekonštrukcie. Detailom je tolerancia k časovým a finančným sklzom počas prác. Problémy s materiálom alebo rôzne iné maličkosti môžu natiahnuť termín dokončenia.
Treba počítať aj s nejakou rezervou. Platí to hlavne pre tých náročnejších, ktorí prídu s doplňujúcimi nápadmi po zahájení prestavby. Rekonštrukcia často prináša ďalšiu energiu s chuťou stále niečo zlepšiť. Či sa rekonštruuje časť bytu alebo celý byt, určite to prináša aj nejaké obete. Stihnúť to za jeden deň je nereálne. Ak nie je dočasné náhradné bývanie, nutnosť vydržať možný neporiadok v byte, možno rozložený materiál po izbe a pohľad na nedokončenú prácu je nutný. Odmenou za túto trpezlivosť sa stáva nový vzhľad bytu a pre niekoho možno aj nový začiatok života.
Prostredie nám ostane známe, napriek tomu sa v zrekonštruovanom byte môžeme cítiť ako v novom obydlí. Finančné časy na Slovensku nedovolia každému pri probléme s bytom kúpiť hneď nový.
Postupné sporenie a následné vykonanie rekonštrukcie, aspoň to čiastočné, pomôže mnohým.
Faktom ostáva, že pri obývaní novostavby nevznikajú také rozsiahle problémy spojené s nutnosťou rekonštrukcie, ale nedá sa predvídať čo prinesú trendy a koľko dnes využívaných materiálov stratí na útulnosti a následná rekonštrukcia sa stane nevyhnutnosť. Každopádne, rekonštrukcia pomáha zlepšovať kvalitu bývania, zvyšuje cenu bytu a prináša ozdravný účinok na pracovné výkony a rodinné vzťahy. Preto smelo rekonštruujte, renovujte, prerábajte. Je to investícia, ktorá sa vyplatí a má priamy dosah na život obyvateľov.
 

 

Rekonštrukcia bytu